Przejdź do menu Przejdź do treści
Instytut Nauk Technicznych > Aktualności > Centrum Nauki Leonardo Da Vinci

Centrum Nauki Leonardo Da Vinci

29 marca 2023 roku grupa  studentów Edukacji Techniczno-Informatycznej oraz Inżynierii Bezpieczeństwa, wzięła udział w warsztatach edukacyjnych zorganizowanych przez Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, w Podzamczu k. Chęcin oraz targach wystawienniczych „Przemysłowa Wiosna”, w Kielcach. Wyjazd zorganizował Instutut Nauk Technicznych, opiekę nad grupą sprawowali pracownicy INT: dr hab. inż. Iwona Sulima, dr hab.inż. Agnieszka Twardowska oraz dr inż. Paweł Hyjek.

Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, jest częścią Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego znajdującego się na terenie starostwa chęcińskiego, obok zabytkowego dworu w stylu barokowym z XVII wieku, u stóp którego położony jest rozległy ogród w  stylu francuskim z Bramą triumfalną, wzniesiona w 1674 r., by upamiętnić zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego.

Ogrody dworu starostów Chęcińskich

Warsztaty „Nauka kontra magia”, poświęcone były praktycznemu wykorzystaniu różnych zjawisk fizycznych oraz reakcji chemicznych, którym towarzyszą widowiskowe efekty barwne, luminescencyjne czy zaskakujące swą intensywnością powstające produkty, np. gazowe. Omawiany był wpływ na ludzki organizm dodatków spożywczych oraz innych substancji, które występują w naszym otoczeniu, a które ze względu na „efektowne właściwości” fizyczne, często wykorzystywanych w pokazach „magii” i widowiskach.

Przygotowanie preparatów do eksperymentów w trakcie warsztatów „Nauka kontra magia” i efektowne zjawiska fizyczne i reakcje chemiczne

Poza warsztatami uczestnicy wyjazdu zwiedzili wystawy stałe Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, poświęcone Leonardo da Vinci i jego najważniejszych dokonań w dziedzinie sztuki, architektury i techniki, a także wystawy poświęcone życiu i funkcjonowaniu organizmu ludzkiego oraz wpływu człowieka na zmiany środowiska naturalnego. Większość prezentowanych wystaw miała charakter interaktywny: były to instalacje mechaniczne, które pozwalały na samodzielne przeprowadzenie różnorodnych eksperymentów oraz symulatory. Obie formy aktywizacji zwiedzających cieszyły się dużym zainteresowaniem, dostarczając oprócz wiedzy i nowych doświadczeń sporą dozę zabawy zarówno studentom jak i opiekunom grupy.

Nauka przez zabawę dla każdego  

Centrum wystawiennicze Targi Kielce, jest znanym lokalnie i międzynarodowo ośrodkiem, w którym rokrocznie organizowane są spotkania firm i osób reprezentujących różne gałęzie przemysłu. W edycji Przemysłowa wiosna,  trwającej od 27 do 31 marca,  na terenie 7 hal o łącznej powierzchni 36 000 m2, znajdowało się 250 pracujących maszyn i urządzeń a także prezentowane były nowe narzędzia i technologie wytwarzania, w tym z użyciem wiązki laserowej ( druk 3D), nowe materiały dedykowane do wytwarzania oraz techniki badawcze i pomiarowe. Targi Kielce edycji „Przemysłowa wiosna” to miejsce, gdzie studenci mogli nie tylko zobaczyć jak wygląda obecnie przemysł maszynowy i technologie materiałowe rozwijane na rynku polskim, ale także poznać kierunki i perspektywy jego rozwoju, co szczególnie jest istotne dla osób dla których te obszary przemysłu stanowią potencjalne miejsca pracy dla absolwentów kierunków prowadzonych w Instytucie Nauk Technicznych.

Widok hali F, „wirtuprocesy”,   fotorelacja studentki ETI, Pani Weroniki Kucharskiej,

 Wielkogabarytowe wydruki 3D z betonu, fotorelacja studentki ETI, Pani Weroniki Kucharskiej.

  Drukarka EFD w trakcie pracy,  fotorelacja studentki ETI, Pani Weroniki Kucharskiej.

 

Podziękowania

Studenci i Pracownicy Instytutu Nauk Technicznych biorący udział w wydarzeniu, serdecznie dziękują Pani prof. Katarzynie Pluteckiej, prorektor ds. Studenckich, Panu prof. Henrykowi Nodze – Dyrektorowi Instytutu Nauk Technicznych oraz Samorządowi Studentów Uniwersytetu Pedagogicznego za udzielone wsparcie finansowe, dzięki któremu wyjazd mógł zostać z sukcesem zrealizowany.

Aktualności

Archiwum