Laboratorium spektroskopii optycznej
Laboratorium spektroskopii optycznej i magnetooptyki wyposażone jest w nowoczesną aparaturę badawczą o wysokiej czułości pomiarowej oraz szerokim zakresie pomiarowym. Instrumenty pomiarowe wchodzące umożliwiają prowadzenie różnorodnych badań strukturalnych, elektrycznych, optycznych i fotoelektrycznych. Jesteśmy w stanie scharakteryzować materiały lite, ciecze, a nawet gazy. Dzięki komplementarnie dobranym badaniom możemy zidentyfikować m.in. strukturę cząsteczkową materiałów, przemiany fazowe, kinetykę reakcji chemicznych i efektywność w warunkach pracy. Dzięki nim potrafimy w pełni scharakteryzować badany materiał, co pozwala na dostarczenie indywidualnych rozwiązań, oraz precyzyjnej odpowiedzi dla klientów biznesowych i przemysłowych. Wspieramy R&D.
Długoletnie doświadczenie oraz głęboka wiedza akademicka, umożliwia nam konstruować precyzyjne układy optyczne, stanowiska badawcze, a nawet unikalne stanowiska pomiarowe umożliwiające innowacyjne badania.
.
Wykaz urządzeń oraz aparatury pomiarowej:
1. Spektrometr FT-IR IRTracer-100 Shimadzu (zakres 240 cm-1 – 12400 cm-1), o współczynniku sygnału do szumu 60 000:1, rozdzielczości 0.25 cm-1 oraz prędkości skanowania – do 20 widm na sekundę. Urządzenie służy do badania struktury poszczególnych cząsteczek oraz składu mieszanin cząsteczkowych. Możliwe jest badanie transparencji materiałów w dalekiej podczerwieni, wykrywanie drgań charakterystycznych,
2. Przystawka odbiciowa GladiATR Vision PIKE do spektrometru FT-IR z kamerą i z powiększeniem (x100) umożliwia bezpośredni pomiar materiałów litych, proszków i cieczy.
3. Spektrofotometr fotoelektryczny firmy Instytut Fotonowy – służy do pomiaru przewodnictwa prądu elektrycznego i fotoelektrycznego w materiałach optycznie aktywnych (panele słoneczne, fotodiody, fotorezystory…) w funkcji przyłożonego napięcia i długości padającej fali. Materiał można oświetlać światłem białym lub światłem monochromatycznym od UV do IR (od 200 nm do 1100 nm). Aparatura służy m in. do testowania materiałów fotodiod i paneli słonecznych. Pozwala także testować wydajność baterii, ogniw – tworząc charakterystyki prądowo – napięciowe, także w funkcji czasu.
4. Spektrometr SilverNova StellarNet pracujący w zakresie od 190 nm-1110 nm z rozdzielczością 0.5 nm służy do analizy światła od UV do IR. Pozwala analizować światło luminescencyjne, transparencję, odbicie, absorbancję oraz śledzić zjawiska fotochromowe, wyznaczać przerwę energetyczną.
5. Spektrometr NIRQUEST+2.5 Ocean Insight umożliwiający pomiary w szerokiej zakresie podczerwieni od 900 nm do 2500 nm. Umożliwia przeprowadzenie analizy światła podczerwonego w tym: luminescencyjne, transparencję, odbicie, absorbancję.
6. Spektrometr wysokorozdzielczy Mechelle na zakres VIS z kamerą CCD firmy Oxford Insruments typu Echelle do precyzyjnych badań optycznych oraz do analizy pierwiastkowej metodą LIBS.
7. Sferą całkująca IC2 firmy StellarNet pozwala na badania wydajności optycznej materiałów, pracuje z spektrometrami SilverNova i NIRQUEST+2.5.
8. Shimadzu SALD-7500nano służy do analizy rozkładu wielkości ziaren działająca w oparciu o technikę SLS (statycznego rozpraszania światła). Urządzenie wykorzystuje laser o długości fali 405 nm, który umożliwia badanie cząstek od 7 nm do 800 mikrometrów.
9. Szybkie fotodiody krzemowe na zakres widzialny oraz fotodiody typu InAgAs czułe na zakres podczerwieni. Po sprzężeniu z szybkim oscyloskopem umożliwiają pomiar czasu zaniku luminescencji.
10. Laser pracy ciągłej 405 nm firmy Spectra-laser umożliwiający badania fizykochemiczne dowolnych materiałów.
11. Lampa halogenowo-deuterowa emitująca stabilne światło o widmie ciągłym w zakresie 180-2400 nm.
12. Unikalne stanowisko do pomiarów efektu Faradaya oparte o laser Ekspla, system pola magnetycznego generowanego przez cewki w układzie Helmholtza oraz zbalansowany polarymetr. W celu poprawienia detekcji sygnału, wykorzystuje się precyzyjny wzmacniacz fazoczuły typu Lock-in firmy SRS. Stanowisko umożliwia znalezienie stałej Verdeta dla materiałów przeźroczystych oraz współczynnika absorbcji , transparencji w danym punkcie materiału. Opis: doi.org/10.1016/j.measurement.2020.107912
13. Kamera EIS czyli Czasowo-rozdzielczy Elektrochemiczny Spektroskop Impedancyjny (TR- EIS) firmy Instytut Fotonowy umożliwiający badania właściwości elektrycznych i mikrostrukturalnych oraz elektrochemicznych materiałów. Działa w zakresie od nanoherców aż do 1MHz. Urządzenie umożliwia śledzenia procesów korozji, wyładowania baterii, testy ogniw wodorowych, hydratacji materiałów wiążących, w tym cementów, betonów i wielu innych. Opis: doi.org/10.1016/j.measurement.2022.112199
14. Uzupełnieniem stanowiska jest precyzyjny przyrząd pomiarowy mostek RLC firmy Rhode—Schwartz umożliwiający pomiary przewodnictwa prądu przemiennego do 0. 5MHz w materiałach dielektrycznych i w półprzewodnikach do 100 MOhm.
15. Stanowisko do pomiarów ruchliwości nośników elektrycznych (elektrony, dziury) metodą Halla. Stanowisko składa się z nanowoltomierza Keithley 2182A, multiplexera z dedykowaną kartą Keithley 7001 oraz wzmacniacza fazoczułego SRS 830. Istnieje możliwość pomiarów w funkcji pola magnetycznego oraz temperatury.