Przejdź do menu Przejdź do treści
Instytut Nauk Technicznych > Bez kategorii > II Kongres Nauk o Bezpieczeństwie, ośrodki naukowe – obszary badań i kształcenia Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego

II Kongres Nauk o Bezpieczeństwie, ośrodki naukowe – obszary badań i kształcenia Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego

W dniach od 20 do 21 listopada 2024 r. w Kaliszu odbył się II Kongres Nauk o Bezpieczeństwie, ośrodki naukowe – obszary badań i kształcenia.
Kongres został poświęcony integracji środowiska nauk o bezpieczeństwie poprzez zapoznanie się z obszarami prowadzonych badań kształcenia w poszczególnych ośrodkach naukowych w kraju i za granicą. Jednym ze współorganizatorów wydarzenia był Instytut Nauk Technicznych, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Uroczystego otwarcia dokonali Rektor Uniwersytetu Kaliskiego, Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Andrzej Wojtyła, Dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie, Prof. dr hab. inż. h.c. Jarosław Wołejszo oraz Prof. dr hab. inż. Waldemar Kitler, przedstawiciel Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Kongres miał na celu umożliwienie diagnozy osiągnięć (stanu wiedzy) i określenie kluczowych obszarów aktualnych badań i kształcenia w zakresie dyscypliny naukowej wobec zmiennych uwarunkowań bezpieczeństwa. Celowe stało się również wskazanie przeobrażeń, zmian, trendów i perspektyw w obszarach badań naukowych oraz treści, form i metod kształcenia.

Kongres umożliwił także odpowiedź na postawione wcześniej pięć szczegółowych problemów badawczych:
1. Jaki jest stan osiągnięć (wiedzy naukowej) ośrodków naukowych w zakresie badań i kształcenia w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie?
2.
W jaki sposób realizowane jest kształcenie na kierunkach studiów i w szkołach doktorskich w ramach dyscypliny naukowej?
3.
Jakiego rodzaju problemy metodologiczne występują w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie i w jaki sposób są rozwiązywane?
4.
Jakie mogą być główne, perspektywiczne przeobrażenia, zmiany, trendy i koncepcje w obszarze dyscypliny nauki o bezpieczeństwie wobec dynamiki i zmienności jej różnorodnych uwarunkowań ?
5.
W jaki sposób zapewnić ciągłość działania i realizację kluczowych procesów w Państwie, służących budowie jego odporności wobec licznych wyzwań, szans, ryzyk i zagrożeń?.

Kongres przewidywał sesje plenarne, dotyczące m.in. , dylematów definicyjnych i poznania nauk o bezpieczeństwie, węzłowych problemów metodologii badań nad bezpieczeństwem, dorobku naukowego ośrodków naukowych nauk o bezpieczeństwie czy strategicznych i normatywnych uwarunkowań bezpieczeństwa. W ich trakcie zaproszeni goście i eksperci wygłosili kilkadziesiąt interesujących i inspirujących referatów odnoszących się do tematyki Kongresu.

Więcej informacji: II Kongres-Uniwersytet Kaliski 20-21.11.2024

 

Aktualności

Archiwum