Przejdź do menu Przejdź do treści
Instytut Nauk Technicznych > Aktualności > Sukces naszego Studenta. Jakub Gajda Studentem Roku 2023/2024

Sukces naszego Studenta. Jakub Gajda Studentem Roku 2023/2024

Mgr inż. Jakub Gajda interesuję się tematyką badawczą w zakresie fizyki ciała stałego i inżynierii materiałowej, w szczególności techniką i technologią wysokiej próżni. Aktualnie swoje zainteresowania badawcze koncentruje na badaniach materiałów o szerokiej przerwie energetycznej stosowanych w przemyśle elektronicznym przy pomocy spektrometrii mas jonów wtórnych (ang. SIMS) oraz metodą epitaksji z wiązek molekularnych (ang. MBE)

W roku 2023 mgr inż. Jakub Gajda był zatrudniony w Instytucie Fizyki PAN (Warszawa) w Oddziale Fizyki i Technologii Nanostruktur Półprzewodników Szeroko-przerwowych na stanowisku fizyka, co pozwoliło mu rozwinąć umiejętności badawcze. Obecnie konstruuje we własnym zakresie stanowisko próżniowe z wykorzystaniem pompy dyfuzyjnej, przy pomocy którego zamierza naparowywać termicznie warstwy metali na materiały ceramiczne i badać ich właściwości fizyczne.

Jego pasją jest kolekcjonowanie i renowacja zabytkowych lampowych odbiorników radiowych i telewizyjnych. Interesują go również zabytkowe urządzenia telekomunikacyjne i ich rozwój w Polsce na początku XX wieku. Każdy odbiornik radiowy i telewizyjny poddaje własnoręcznej renowacji, począwszy od prac stolarskich związanych z drewnianą obudową aż po naprawę części elektroniczno-mechanicznych przywracających im pełną sprawność.

Interesuje go również historia polskiej telewizji i pierwsze produkowanymi w Polsce telewizory takie m in. jak Wisła, Belweder, Szmaragd, Turkus. W swojej kolekcji posiada ponad 30 zabytkowych odbiorników radiowych i telewizyjnych, którym przywrócił pełną sprawność. Stanowią one świadectwo na temat historii rozwoju polskiego przemysłu elektronicznego. Buduję także własnoręcznie model zabytkowej elektromechanicznej centrali telefonicznej Almona Strowgera. Centrale tego typu pracowały w Polsce na przełomie lat 1950 – 2000. W swojej kolekcji posiada również kilkanaście zabytkowych polskich aparatów telefonicznych. Chciałby, aby jego działania pozwoliły ocalić od zapomnienia historię polskiej radiotechniki, telekomunikacji i telewizji.

Mgr inż. Jakub Gajda należy do Polskiego Towarzystwa Próżniowego, które pomaga mu poszerzać jego zainteresowania związane z fizyką wysokiej próżni i technologiami próżniowymi. Ponadto aktywnie działa w Samorządzie Studentów UKEN i jest przewodniczącym Instytutowej Rady Samorządu Studentów w Instytucie Nauk Technicznych. Aktywnie uczestniczy w promocji oferty dydaktycznej Instytutu Nauk Technicznych (przedstawił ofertę Instytutu w kilku szkołach w Małopolsce). Bierze udział w Małopolskiej Nocy Naukowców, gdzie prezentuje urządzenia z własnej kolekcji.

Mgr inż. Jakub Gajda zamierza kontynuować pozyskiwanie nowych interesujących eksponatów i ich renowacje oraz konstruować aparaturę na potrzeby techniki próżniowej.

Zobacz  więcej.

Aktualności

Archiwum