Przejdź do menu Przejdź do treści
Instytut Nauk Technicznych > Aktualności > Dzień Otwarty w INT

Dzień Otwarty w INT

Zapraszamy serdecznie na Dzień Otwarty w Instytucie Nauk Technicznych!

 

To wyjątkowa okazja, aby z bliska zobaczyć, jak funkcjonuje nasz Instytut, spotkać się z naszymi pracownikami i studentami oraz odkryć fascynujący świat nauki i technologii.

 

W programie Dnia Otwartego przygotowaliśmy dla odwiedzających serię inspirujących wykładów oraz atrakcyjnych pokazów, które z pewnością zainteresują zarówno miłośników techniki, jak i osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę w wielu dziedzinach.

 

Dr hab. inż. Agnieszka Twardowska, prof. UKEN

 

Tytuł pokazu: Kryształy- piękno i dynamika procesu krystalizacji

Opis: Przyjdź i zobacz, jak zwykły roztwór zmienia się w niesamowite kryształy! Podczas pokazu odkryjesz, jak małe zmiany mogą tworzyć różne kształty i rozmiary kryształów oraz jak ten proces może wytworzyć ciepło, które możemy wykorzystać. To magia nauki w akcji!

Miejsce: sala 3N (nowy budynek UKEN)

Godziny rozpoczęcia: 10.00, 10:40

Czas trwania: 20 min

 

 

Dr Waldemar Ogłoza

 

Tytuł pokazu: Antyczne obserwatoria astronomiczne

Opis: Zapraszamy na fascynującą podróż w czasie do świata antycznych obserwatoriów astronomicznych! Odkryj, jak starożytne cywilizacje obserwowały gwiazdy i planety, wykorzystując jedynie dostępne im narzędzia i swoją wiedzę. Dowiedz się, jakie tajemnice kosmosu udało im się rozwikłać i jak te dawne miejsca wpłynęły na rozwój astronomii. To nie tylko wykład, to wehikuł czasu, który przeniesie Cię w serce starożytnej nauki o niebie! Miejsce: sala 45

Godziny rozpoczęcia: 11:15

Czas trwania: 45 min

 

 

Dr hab. Andrzej Kruk

 

Tytuł pokazu: Materiały luminescencyjne i magnetooptyczne

Opis : Materiały luminescencyjne i magnetooptyczne to klasa wyrobów ceramicznych, która wyróżnia się zdolnością do emisji światła widzialnego lub podczerwonego. Zjawisko luminescencji można wywołać wzbudzając ośrodek odpowiednią długością fali, zazwyczaj inną niż ta, którą emituje ośrodek. Badania zjawisk  luminescencyjnych i magnetooptycznych dostarczają nam wielu cennych informacji o strukturze atomu, budowie sieci krystalicznej oraz o składzie chemicznym. Podczas pokazów spróbujemy wywołać akcję luminescencji w cieczach, proszkach i w materiałach litych oraz przedstawić otrzymane wyniki stosując metody spektroskopowe. Zjawiska te znajdują zastosowanie w elektronice, medycynie oraz w badaniach kosmicznych i militarnych. Laboratorium spektroskopii optycznej i magnetooptyki wyróżnia się najwyższej jakości urządzeniami pomiarowymi.

Miejsce: sala 7N (nowy budynek UKEN)

Godzina rozpoczęcia: 12.30

Czas trwania: 1 godzina

 

 

Nie przegap tej wyjątkowej okazji, aby zgłębić tajniki nauk technicznych, zadawać pytania, wymieniać się doświadczeniami i nawiązywać nowe kontakty w środowisku akademickim. Czekamy na Was z otwartymi ramionami – dołącz do nas i zainspiruj się światem nauki, który na co dzień kształtuje przyszłość!

Aktualności

Archiwum